Щоб повноцінно жити та працювати природа перед людиною поставила умову – необхідність чергування періодів неспання та сну. Адже недарма середньостатистична людина перебуває у стані сну близько третини свого життя.

 

  • Что нужно знать о гигиене снаШалений ритм життя сучасного суспільства, особливо в містах, змушує деяких людей жертвувати сном заради вирішення тих чи інших проблем. Але систематичний брак сну, емоційні і фізичні навантаження викликають як втрату працездатності, погіршення уваги, ослаблення пам'яті, а й підривають здоров'я, стаючи причиною багатьох хвороб.

Сон – унікальне явище, яке дає змогу людському організму самовідновлюватись. Насамперед, він – найкращий «лікар» нашої нервової системи. Повноцінний міцний сон залежить від багатьох факторів, але дотримуючись нескладних правил гігієни сну, ви прокинетеся вранці бадьорими, повноцінно відпочили в чудовому настрої.

 

  • Для створення «розслабленої» обстановки перед сном, постарайтеся за годину-півтори припинити активну розумову роботу, наприклад, почитайте легку книгу або перегляньте розважальну телепередачу. Обговорення важливих проблем, суперечки, вирішення складних завдань краще залишити на ранок, оскільки така діяльність викликає перезбудження нервової системи, а воно, у свою чергу, уповільнює засинання, роблячи сон нервовим та уривчастим.
  • Щільна вечеря не сприяє міцному сну. Намагайтеся вечеряти за дві-дві з половиною години до сну. Але й на голодний шлунок важко заснути. Якщо вам не вдалося поїсти вчасно, перекусіть чимось легким, наприклад, шматочком сиру, індичкою чи просто бананом.
  • Намагайтеся лягати у ліжко, коли відчуєте легку сонливість. Не примушуйте себе спати. Якщо сон не приходить, і ви повертаєтеся з боку на бік, спробуйте трохи почитати чи послухати приємну музику.
  • Не намагайтеся компенсувати нестачу нічного сну денним, тому що наступної ночі вам знову буде важко заснути.
  • Біологічний ритм людини підвладний суворим законам, і щоб ці закони діяли на користь організму, їх необхідно дотримуватись систематично. Тому засинаючи і прокидаючись в один і той же час, ми підтримуємо наш біологічний годинник, не даючи маятнику розгойдуватися в різні боки. Намагайтеся, щоб вихідні дні не ставали винятком із цього правила.

 

Биоритмы

 

  • Свіже повітря у спальні сприяє не тільки спокійному сну, а й зміцненню імунітету. Привчіть себе та рідних спати з відкритою кватиркою, а влітку, по можливості, і з відкритим вікном.
  • Організуйте для сну комфортну обстановку: створіть тишу, вимкніть світло (заважати спати можуть навіть індикатори на електроніці), приберіть годинник з кімнати. Повісьте в спальні світлонепроникні штори, щоб ранкове сонячне світло не заважало вашому сну.
  • Зняти нервову напругу, що накопичилася за день, допомагають прогулянки на свіжому повітрі. На жаль, не завжди для цього вдається знайти час. Якщо можливості прогулятися у вас немає, то невелика дихальна гімнастика допоможе зняти перезбудження і спокійно заснути. Повторюючи цикл кілька разів, робимо десять глибоких вдихів. Кожен наступний вдих повинен бути повільнішим за попередній. Якщо ви прихильник більш активних спортивних навантажень, слід пам'ятати, що найсприятливіший час для таких занять з 17-00 до 20-00.
  • Не рекомендується перед сном вживати напої та продукти, що містять кофеїн, і це стосується не тільки кави, але також і чаю, шоколаду та різних енергетичних напоїв. Пам'ятайте, кофеїн спонукає організм до роботи: посилюється серцева діяльність, прискорюється пульс, звужуються кровоносні судини, активізується нервова система, тому продукти, що містять кофеїн, краще вживати не пізніше, ніж за шість годин до сну.
  • Вважається, що випитий перед сном келих вина діє як снодійне. Однак науково доведено, що алкоголь не лише не покращить якість сну, а й шкодить здоров'ю людини. Декілька чарок алкоголю роблять сон коротким і неспокійним. Людина постійно прокидається, їй сняться кошмари.

 

Алкоголь перед сном

  • Негативний вплив на сон також чинить і нікотин, який є сильним стимулятором, що викликає стійке звикання організму. Якщо ви не готові відмовитися від сигарет зовсім, то постарайтеся хоча б не курити за дві-три години перед сном.
  • Для гарного сну дуже важливо вибрати зручну білизну. Одяг повинен бути легким і вільним, не утрудняє кровообіг і дихання. Ніколи не спіть у верхньому одязі.
  • Постільна білизна вибирайте із натуральних тканин. Шкіра людини має дихати, а синтетика порушує повітрообмін між тканиною та шкірним покривом, створює ефект сауни, піднімає температуру тіла. Комфортність сну порушується.
  • Незручне ліжко часто буває причиною поганого сну. Надто м'який матрац, що прогинається, пружини, що стирчать, вузька кушетка – не найкращі супутники сну. Ви прокинетеся розбитими, з болями у спині. В ідеалі підійде широке ліжко з правильно підібраним відповідно до вашої ваги, віку та особистих уподобань матрацом. І тоді ваша спина вам скаже «дякую», а сон буде спокійним та глибоким.

Снотворное

  • Намагайтеся не застосовувати снодійні препарати. Організм швидко звикає до їхньої дії і стає медикаментозно залежним. За умови відсутності алергії у вас і у людей, що живуть з вами, ви можете скористатися ароматерапією для кращого засинання. Олії ялівцю, лаванди, сандалового дерева сприятливо впливають на нервову систему, заспокоюючи її, створюючи умови для спокійного сну.

Також народна медицина для відновлення сну радить приймати відвари чи настої із трав. Польова та перцева м'ята, корінь валеріани, глід, меліса, материнка – всі ці трави допоможуть покращити сон і зробити ваше життя комфортнішим.

 

Дотримуйтесь нескладних правил гігієни сну, і нехай ваш ранок завжди буде добрим і бадьорим!